Maske, ağız kokusu sorununu ortaya çıkardı

0 33

Diş Doktoru Istek Yalnız Zogun, “Ağız kokusu çok önemli bir sorun. Ağzı kokan bir insanın yakınında duran herkes kokuyu fark edebilir. Fakat karşı tarafı kırmamak ismine bu türlü şeyler söylenmediği için ağzı kokan beşerler bunun farkına varamıyor” dedi. Lakin konavirüs nedeniyle maske mecburî olunca insanların ağızlarının koktuğunu fark ettiğini belirten Zogun, “Kişi ağzının koktuğunu anlamaz. Lakin maske takıldığında ağızdan gelen koku burun tarafından daha net anlaşılabiliyor. O koku daima vardı fakat maskeyle daha net anlamış oldular. Son periyotta bu istikamette birçok hastayla karşılaşıyoruz” diye konuştu.

Ağız kokusu çok önemli bir sorun lakin ağzı kokan bir insanın bunun farkına varabilmesi ekseriyetle güç olabiliyor. Ama konavirüs nedeniyle maske mecburî olunca bireyler, ağız kokusu sorunu olduğunu fark etmeye başladı. Çünkü maske takıldığında ağızdan gelen koku burun tarafından daha net anlaşılabilir hale geldi. 

Ağız kokusunu tespit etme yolları

Maskeden ağız kokusunu tespit edemeyenler için ise Zogun, “Ağız kokusunu fark etmenin farklı yolları var. Ağız kokusu aygıtları da bulunuyor. Lakin güvenirliği düşük. Bir öbür kolay yol ise bileğiniz içine biraz tükürük bırakıp 5-10 saniye sonra koklayın. Makus bir koku hissediyorsanız muhtemelen ağzınız kokuyordur” diye konuştu.

Ağız kokusu nedenleri

Ağız kokusunun birçok farklı nedeni olduğunu aktaran Zogun, “Gerçekten dişlerden mi, boğazdan mı yoksa mideden mi geldiği tespit edilmeli. Çürük dişler, makus, eski köprüler, dolgular, bunların altında oluşan bâtın çürükler en kıymetli nedenler. Ayrıyeten 20 yaş dişleri en geride bulunur. Bunun etrafına yemek artıkları girer ve temizlemesi çok zordur. Bunlar da koku yapar. Bir öbür neden olarak da yetersiz diş fırçalama, az su içme gösterilebilir” dedi.

Ağız kokusu nasıl tedavi edilir?

  • Ağız kokusu mide, boğaz ya da farklı bir hastalık kaynaklı değilse ağız kokusunu ortadan kaldırmak için ağız paklığına dikkat etmek gerekiyor.
  • Günde kesinlikle en az 2 kez dişlerinizi fırçalayın.
  • Dişlerin ortasında biriken bakterilerin daha güzel temizlenmesi için diş fırçalamanın dışında nizamlı olarak arayüz fırçası kullanın, diş ipi, diş duşu üzere uygulamaları aksatmayın.
  • Tükürüğün kalitesini artırmak için bol su için.

6 ayda bir denetimi aksatmayın
Zogun, tüm bunların yapılmasına karşın sorun devam ediyorsa bir uzmana başvurulması gerektiğini belirterek “Hiçbir sorun olmasa bile 6 ayda bir diş denetimi yapılmalı” tavsiyesinde bulundu.

Görüntü ile öğrenin: Ağız Kokusu Tedavisi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.