Anksiyetenin gölgesinde gizlenenler

0 35

Anksiyete, kültürümüzde jenerik ve spesifik olmayan bir biçimde kullanılan bir terim ve bu nedenle karışıklığa yol açabilir. Terim, olumlu yahut olumsuz duygusal durumları tabir edebilir ve sonluluk, telaş, heyecan, beklenti, gerginlik ve kaygı üzere birçok çağrışım içerir.

Anksiyete bozuklukları çoklukla ruhsal düzensizlik, sonluluk, spesifik olmayan endişeler, uyku zahmetleri, panik hisleri yahut konsantre olamama üzere semptomlara ve davranışsal tabirlere nazaran sınıflandırılır. Yeniden de, rastgele bir kaygı durumu, tecrübeye dahil olan hisler açısından ayırt edilerek en düzgün anlaşılabilir. Utanç, anksiyete durumlarında öne çıkan ve tecrübenin gölgesinde gizlendiği için çoklukla fark edilmeyen bir histir.

Günlük hayatta fark edemiyoruz

Anksiyete olarak yaşanan utanç, maruz kalmanın yakında olacağı korkusu olarak hissedilir. Anksiyete, utanç korkusuna dayalı olsa da, varlığı için düşünmeyi gerektirir. Bu kanılar, utanma kaygısıyla motive edildiğinde düzgün görünmeyen, beklenen geleceği içerir.

Örneğin, terk edilme yahut ihanete uğrama endişelei bir öngörülen utançtır yahut yaklaşan bir sunum, bir performans, bir birinci buluşma, hatta uzun vadeli bir proje hakkındaki kaygı aslında öngörülen utanç olarak tecrübelenir.

Utanç duygusu nadiren anksiyete ile ilişkilendirilir lakin utançtan ya da hezimetten korkma kaygısı, beşerler küçümseme ile bakıldıklarını varsaydıklarında mevcut olan baskın histir.

Utanç kaygısını takip eden savunma yansıları fobiler, ajitasyon yahut kaçınma davranışları olarak görünebilir. Sonuç olarak, utanç temelli anksiyete, bir anksiyete bozukluğu olarak yanlış teşhis edilebilir yahut denetim edilemeyen anksiyete için utanç duydukları için hastalara daha da kötüleştiren anksiyete giderici ilaçlar önerilebilir.

Motive edici bir güç

Utanç duygusu dehşet ile bir ortaya geldiğinde, onunla bağlantılı kanılar çoklukla ‘başarısızlık kaygısı’nı beraberinde getirir. Hislerin bu halde harmanlanması, birçok insan için bir motivasyon kaynağı olarak güçlü bir zıt tarafa sahiptir. Utancın motivasyonel fonksiyonu, anksiyete belirtilerinin yarattığı olumsuz hisler karşısında bile, benlik hürmetini sürdürmek için insanları daha fazla çalışmaya itebilir (sahne endişesinin üstüne gitmek gibi). İnsanların başarısına bir pürüz olarak ya da hayatlarında bir mani olarak utanç anksiyetesine odaklanmak yerine, olumlu bir motive edici güç olarak görülebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.