Bitkisel ilaçları kullanırken dikkatli olun

0 37

Bitkisel eserler klâsik ilaçlar ve diyet destekleri olarak satılabilir. Kullanımları milyarlarca dolarlık perakende satışları ile dünya çapında popülerlik kazanmıştır. Bitkisel ilaçları tüketmeye başlayan bireyler nadiren tıbbi uzmanlara danışır. Çoklukla, aileden yahut arkadaşlardan ya da bağımsız okuma yoluyla bilgi alırlar. Ekseriyetle tüketiciler, birçok bitkisel ilacın belli hastalıklar yahut bozukluklarla ilgili olarak insan klinik denemelerinden geçmediğinin farkında olmadan muhakkak sağlık sorunlarını önleyebilmek ve tedavi edebilmek için alternatif olarak görürler.

Bitksel eserlerin farmakolojik tesirlilik üzerinde tesirleri vardır.

Klinik denemelerin olmaması da gerçek dozların, doz ayarlamalarının ve tedavi mühletinin belirlenmesinde zorluklara yol açar.

Tehlikeli etkileşim

Bitkisel eserlerin öbür ilaçlarla etkileşime girme riski de vardır.

Diyabetik hastalarda yapılan araştırmalar, bireylerin birçoğunun bitkisel eserlerle reçeteli ilaçları birleştirdiğini göstermiştir. Ziyanlı olabilecek bir ilaç etkileşimi potansiyeli olduğundan bu kaygı verici bir eğilimdir.

İkinci olarak, içerik açısından, bitkisel ilaçlar, birçoğu tanımlanamayan çoklu faal bileşenler içerir. Bu, bitkisel ilaçların standardizasyonunu zorlaştırır. Çeşitli çalışmalar, bitkisel ilaçlara, reçeteli ilaçlar karıştırıldığını bildirmiştir. Örneğin eklem rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılan kimi bitkisel ilaçlara, ağrı ve iltihabı azaltmak için ağrı kesiciler karıştırılır. Birebir formda bitkisel zayıflama haplarına da sıklıkla iştah bastırıcı bileşenler karıştırılır. Karıştırma ayrıyeten cinsel performansı tedavi etmek için teşvik edilen bitkisel ilaçlarda da gerçekleşir ve tüm bunlar böbrekler, karaciğer, kalp ve beyin için felakete varabilecek sonuçlara yol açabilir.

Bitkisel ilaçların inançlı olduğu ve yan tesirlerinin bulunmadığı genel algısı yanlış ve aldatıcıdır. Manipüle edildiklerinde, çok çeşitli istenmeyen tepkiler oluşturarak önemli yaralanmalara, ömrü tehdit eden sorunlara ve hatta mevte neden olabilirler.

Tüketiciler olarak, bitkisel ilaç kullanma gereksinimini gerekçelendirmeliyiz. Onları kullanmaya istekli olanlar evvel sağlık profesyonellerine danışmalıdır.

Ayrıyeten, her bireyin sıhhati ve fizikî durumu farklı olduğundan ve ilaçlara farklı reaksiyon vereceklerinden, bitkisel ilaçları sadece diğerlerinin tabirlerine yahut şahsî tecrübelerine dayanarak almaktan kaçının.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.