C vitamini ileri yaşlarda kas kütlesini koruyor

0 16

İngiltere’de bulunan East Anglia Üniversitesi’nin 48 ila 82 yaşları ortasında olan 13 bin kişi ile yürüttüğü araştırmaya nazaran, bol ölçüde C vitamini tüketen ileri yaştaki insanların kas kütleleri daha güzel korunuyor.

Her gün 1 portakal kâfi

Iştirakçilerin bir hafta boyunca tükettikleri C vitamini ölçüsünü ve kanlarındaki c vitamini ölçüsünü takip eden uzmanlar, tıpkı vakitte kas kütlelerini hesap etti. Yapılan gözlemlerde, C vitaminini bol ölçüde tüketmenin kas kütlesinin korunmasına yardımcı olduğu görüldü. Araştırma grubundan Dr. Richard Hayhoe, bahisle ilgili yaptığı açıklamada “Beslenmelerinde yahut kanlarında C vitamini en yüksek olan bireylerin, iskelet kas kütlesi en düzgün olanlar olduğunu gördük. İnsanların devasa dozlara muhtaçlık duyduğunu söylemiyoruz. Her gün portakal üzere bir turunçgiller ya da zerzevat tüketmek birçok insan için kâfi olacaktır.sözlerini kullandı.

Araştırma lideri Prof. Dr. Ailsa Welch, 50 yaşın üzerindeki insanların her yıl iskelet kas kütlesinin neredeyse yüzde 1’ini kaybettiğini belirterek, “Bu büyük bir sorun, zira güçsüzlüğe ve sarkopeni, fizikî yetersizlik, tip 2 diyabet üzere olumsuz sonuçlara neden olabiliyor. Ömür kalitesini düşürüyor.” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.