Diş eti iltihabı hamileliği geciktiriyor

0 29

Diş ve diş eti hastalıklarının bağışıklık sistemini olumsuz etkilediğini ve kadınlarda kısırlığa neden olabileceğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Begüm Alkan, 3 binden fazla kadının ağız hijyeninin değerlendirildiği bir çalışmaya nazaran diş ve diş eti hastalıklarının hamileliği yaklaşık 2 ay geciktirdiğini söyledi.

Enfeksiyona neden olabilir

Gebe kalmak isteyenlerin sistemli olarak dişlerini fırçalamalarının yanında, bu süreçte, ağız sağlıklarını en üst düzeyde tutmak için profesyonel diş doktorlarını ziyaret etmeleri epeyce değerli. Ağzımız, diş, diş eti, lisan ve boğazımıza yapışan mikroplarla doludur. Sağlıklı bir ağızda diş eti iltihabı ve diş çürüğü yoktur. Diş çürükleri, kâfi fırçalama yapmayan bireylerde, şekerli içecek ve yiyeceklerin tüketilmesiyle oluşan asidik ağız ortamında etkin hale gelen çürük yapan bakterilerin, zayıf diş minesini etkilemesiyle oluşur. Ayrıyeten, yemek artıklarının ortama gelmesiyle dişler üzerinde ‘plak’ oluşur. Fırçalama, diş ipi ve diş ortası fırçası kullanılarak plak uzaklaştırılabilir. Fakat bu tertipli yapılmazsa, plak sertleşir “diş taşı” olur ve uygun biçimde çıkarılması için diş doktoruna gidilmesi gerekir. Bu süreçte ağızda, plak ve diştaşı uzun mühlet kalırsa, bakteriler diş etinde kanamalı, şişkin ve kırmızı renkli “diş eti iltihabı” ismi verilen bir enfeksiyona neden olur.

Erken doğuma yol açabilir

‘Diş etrafı iltihaplanması’ manasına gelen eskilerin piyore diye isimlendirdiği, günümüzde ise periodontitis ismi verilen ağız hastalığında, diş etinin altındaki dokular iltihaplıdır. Çene kemiğinde sistemsiz yıkım olunca girinti çıkıntılar oluşur. Mikroplar diş eti üstünde ve altında çoğalmaya devam ederek toksinler salgılar ve dişleri tutan dokulara hasar verir. Bağışıklık sistemimiz de bu vakalardan etkilenir. Bu mikroplar ağız boşluğunda sonlu kalmaz ve kan dolaşımımıza girer. Yapılan birçok çalışmada diş ve diş eti enfeksiyonlarıyla; diyabet, kalp-damar sorunları, teneffüs hastalıkları, görme düşünceleri, düşük doğum tartısı ve erken doğum üzere olumsuz durumlarla hastalıkların alakalı olabileceği belirtilmiştir. Maalesef 6 ayda bir yahut yılda bir, diş doktoruna gitme gerekliliği kolay kolay ertelenebilir ve unutulabilir. Lakin, kısırlık tedavisi ve üstte sayılan kronik hastalıkların denetimi ağır, masraflı, gerilimli ve vakit alıcıdır. Diş ve diş eti enfeksiyonları üzere denetim altına alınabilecek bir risk faktörünü göz arkası etmek, büsbütün kişinin sorumluluğundadır. Unutmayın ki; makus ağız sıhhati genel sıhhati etkileyebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.