Erkeklerde bel yağlanmasına dikkat

0 17

Oxford Üniversitesinden yapılan açıklamaya nazaran, Nuffield Nüfus Sıhhati Kısmı Kanser Epidemiyoloji Ünitesinden araştırmacılar, 40-69 yaşlarında kanser olmayan 218 bin 225 erkeğin toplam beden yağ yüzdesi, bel etrafı ve bel-kalça oranını kapsayan bilgileri 10 yıl boyunca gözlemledi.

Prostat kanserinden ölme riski ile bel genişliği ortasındaki ilişkileri iddia etmek için iştirakçilerin tıbbi geçmişi, sosyo-ekonomik durumları ve hayat stillerini da açıklayan istatistiksel tahliller kullanıldı.

Fazla kilo vefat riski artırıyor

Araştırmada, daha geniş bel ölçüsüne sahip erkeklerde prostat kanserinin daha ölümcül olduğu bulundu. Müşahedenin yapıldığı müddet içinde 571 erkek prostat kanserinden hayatını kaybederken, bel etrafı geniş erkeklerin, prostat kanserinden ölme riskinin beli dar olanlara oranla yüzde 35 daha yüksek olduğu tespit edildi.

Araştırma, bedendeki merkezi yağlanma ölçümleri ile prostat kanserinden ölme riski ortasında bir irtibat olduğunu ortaya koydu.

Bel bölgesindeki yağlanma tehlikeli

Çalışmaya öncülük eden Dr. Aurora Perez-Cornago, “Göbek ve bel etrafındaki yağ ağırlaşması ile prostat kanseri mevti riski ortasında kıymetli bir bağ bulduk. Toplam beden yağı ile prostat kanseri mevti riski ortasında net bir münasebet yok. Bu bulguları doğrulamak için daha fazla hadise ve çalışmaya muhtaçlık var.” tabirlerini kullandı.

Prostat kanseri, İngiltere’de erkekler ortasından en yaygın görülen kanser çeşitlerinden biri. Ülkede her yıl yaklaşık 12 bin erkek prostat kanseri nedeniyle hayatını kaybederken, her 6 erkekten biri prostat kanserine yakalanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.