Ertelenen diş tedavileri daha büyük sorunlara yol açabilir

0 45

Global koronavirüs salgını, sosyal hayatımızda birçok değişikliğe neden oldu. Acil müdahaleler dışında ağız ve diş sıhhati tedavilerinin de ertelendiği salgın devrinin akabinde olağanlaşma sürecinde kapsamlı ağız ve diş tedavilerinin başlaması ise büyük ehemmiyet taşıyor.

Ertelenen ve durdurulan tedavilere yine başlanması ve tertipli denetimlerin gerçekleştirilmesi ağız ve diş sıhhati açısından çok büyük kıymete sahip.

Çocuklar ve 65 yaş üzeri hastalar birinci iş doktora gitmeli

65 yaş üzeri yetişkinlerin ve çocukların şimdi başlanmamış yahut yarım kalmış tedavilerinin başlanması gerektiğini belirten Ağız ve Diş Sıhhati Uzmanı Dr. Dt. Tankut Tuncer, “Düzenli denetim ve bakım alışkanlığının kazanılması çocuklar için de hayat uzunluğu devam edebilecek birtakım sorunların oluşmasını engelleyecektir. Bu nedenle lütfen çocuklarımızı denetimlere ve gereken tedavilere yönlendirmeyi ihmal etmeyelim” dedi.

Ertlenen tedavilerin tamamlanması gerektiğini söyleyen Ortodonti Uzmanı Dr. Dt. Davet Şibal, ‘tedaviye gerek yokt’ ya da ‘sonra düzeltilir’ üzere bir bakış açısı benimsememek gerektiğine dikakt çekti. Şibal, “Hastalar açısından kıymetsiz üzere görünen sorunlar ileride tedavisi daha güç bir hal alabilir. Bu yüzden en yanlışsız formül bir sağlık profesyonelinden görüş almak ve tedavi planlamalarını buna nazaran şekillendirmektir. Olağan koşullar altında ortodontik tedavi acil tedavi gerektiren bir durum değilse de ‘çene problemleri’ üzere durumları ya da büyüme periyodu içerisinde uygulanması gereken tedavileri de kapsadığından vaktinde uygulanmayan tedaviler 3-6 ay sonra başlansa bile başarısız sonuçlar vermektedir” tabirlerini kullandı.

Sağlıksız protezler sindirim sorunlarına yol açabilir

Protetik Uzmanı Dr. Dt. Uğur Fazilet Nevzatoğlu, salgın devri boyunca bilhassa protez hastaları ile ilgili en sık karşılaşılan sorunların sabit protezlerin yerinden çıkması, haraketli kısımlı protezlerdeki kırıklar, sabit protez altındaki takviye dişlerde meydana gelen enfeksiyonlar olduğunu belirtti. Protez hastalarının tedavilerine devam etmeleri gerektiğinin altını çizen Nevzatoğlu, “Özellikle implant tedavisi görmüş hastalarımızın denetimlerini aksatmaları implantarındaki muhtemel sorunların erken periyotta teşhis edilememesi nedeniyle implant kayıpları, dolayısı ile protezlerinin yenilenmesi ile sonuçlanmaktadır. Genel manada protezlerde meydana gelen sorunların giderilmemesi hastalarda çiğneme, sindirim sorunları ve bilhassa ön bölgede ise estetik sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır” diye konuştu.

İş hayatına sağlıklı dişler ile dönün

Çalışanlar açısından süratli bir adaptasyon süreci ile iş hayatının yoğunluğuna dönmeleri, uzun müddettir aksayan süreçlerinin daha da uzayan süreçlere dönüşmesine neden olur. Bu nedenle bekleyen tedavilerin bir an evvel yapılması, sağlıksız dişlerin cerrahi ve gözetici tedavilerinin gerçekleştirilmesi, protez ve implant üzere müdahalelerin yapılması hem sağlık ve hem de iş performansı açısından ehemmiyet taşır. Hoş ve sağlıklı bir gülüş özgüven ve motivasyonun yanı sıra mutluluğun da anahtarıdır.

İster tedavisi devam etsin isterse şimdi tedaviye başlamasın ya da tedavi sürecini ertelemiş olsun kesinlikle ‘sağlık’ önceliğinden yola çıkarak ferdî olarak hijyen ögelerine dikkat edilmesi gerekir. Birtakım ortodontik tedavilerde hastaların kendilerinin takıp çıkarması gereken şeyler olduğundan el hijyeni ve ferdî paklık konularına azami dikkat etmek koşuldur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.