Geçmeyen hıçkırıkları ihmal etmeyin

0 40

Hıçkırık, göğüs ile karın boşluklarını ayıran diyafram kasının tekrarlayan, denetimsiz kasılmaları sonucu oluşan ve uzun sürdüğünde hayat kalitesini önemli biçimde etkileyen bir semptomdur.Hıçkırık ataklarının çoklukla birkaç dakika içerisinde sonlandığını söyleyen Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Bülent Yaşar, 48 saatten uzun süren hıçkırıklarında olabileceğini belirterek ciddiye alınması konusunda ihtarda bulundu.

Baharatlarda tetikleyebilir

Kısa ve uzun periyodik olmak üzere hıçkırıkların 2’ye ayrıldığını belirten Doç. Dr. Yaşar, nedenlerini şöyle açıkladı: “Hızlı ve çok yeme, alkol, baharat ve soda tüketimi, çok soğuk ve sıcak yeme, hava yutma (sakız çiğneme sonucu), gerilim üzere faktörler kısa periyodik hıçkırıkların en sık rastlanılan nedenleridir.

Hıçkırığın uzun sürmesi durumundu ise gastroenteroloji, nöroloji, göğüs hastalıkları ve kardiyoloji üzere farklı bilim kısımlarını ilgilendirebilen iltihap, tümör, travma ve enfeksiyon üzere sorunlar akla gelmeli.

Merkezi hudut sistemi tümörleri, inme, Parkinson, baş travması, menenjit, multiple skleroz; göğüs boşluğunu tutan kanserler, büyümüş lenf bezleri; koroner yetersizlik, yemek borusu tümörleri, reflü ve helikobakter pylori enfeksiyonu hıçkırığın mümkün nedenleri ortasında sayılabilir.

Yalnızca hastalıklar değil, bazen ilaçlar ve kemoterapötiklerde hıçkırığı başlatabilir; psikiyatri ve Parkinson tedavilerinde kullanılan ilaçlar, kortizon ve morfin bu kümede sıralanabilir.

Yemek borusu ve ac’lere yapılan müdahaleler (bronkoskopi, stent takılması gibi), genel anestezi ve cerrahi sonrasında da inatçı hıçkırık oluşabilir.”

Klasik usuller işe yarayabilir

Doç. Dr. Yaşar, hıçkırık tedavisinde klâsik yaklaşımların hala tesirli olabileceğini işaret ederek “Kese kağıdı içine soluma, nefesini tutma, soğuk su içme, ıkınma, limon ve toz şeker yemek, küçük lisanı kaşık yardımıyla üst kaldırma, dizleri göğüs kafesine yaklaştırmak ve bu durumda bir müddet kalmak göz küresine ve karotise (boyun damarı) masaj yapmak yardımcı olabilir. Semptomun uzun sürmesi yahut tekrarlaması durumunda kesinlikle tabibe başvurmak gerekir” sözlerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.