Koronavirüs sebebiyle göğüs denetimlerinizi aksatmayın

0 39

Koronavirüs sürecinin başlangıcından itibaren pek çok insanın virüse yakalanma telaşı ile sağlık sorunlarını ertelediği gözlemleniyor. Evde kalarak virüsten korunma fikriyle tedavisi geciktirilen bu sorunlar ortasında, göğüs kanseri üzere hayati tehlikeye neden olan hastalıklar da bulunuyor. Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Fatih Aydoğan, göğüste fark edilen kitlelerin ihmal edilmesinin dışında, radyoterapi ya da cerrahi operasyonların ötelenmesinin ileri evre ve metastatik hasta sayısının artmasına neden olduğuna dikkat çekti.

Vakitle yarış çok değerli

Yeni tip koronavirüs covid 19’un dünya genelinde pandemi duyuru edilmesiyle birlikte ülkemizde de sağlık alanında acil olmayan birçok tedavi ve ameliyat ertelendi. Bilhassa covid-19 hastalarının ağır olduğu bölgelerde bilimsel derneklerin de teklifiyle göğüs kanseri teşhis ve tedavi süreçlerinde de birtakım değişiklikler yapıldı. Rutin tarama programları da bu periyotta süreksiz olarak durduruldu. Hastaneye gelmesi zarurî olmayan hastaların sağlık muhtaçlıkları için de e-doktor uygulamaları daha fazla kullanılmaya başlandı. Bu tablo içerisinde göğüste kitle kuşkusu yaşayan birçok hasta virüs tasasıyla doktora başvurmayı erteledi. Fakat unutulmamalıdır ki; göğüs kanseri, tedavisi geciktirilecek bir hastalık değildir ve vakitle yarış hayat kalitesi ile mühleti açısından çok kıymetlidir.

Erken teşhisin tedavi sürecine olumlu tesiri yüksek

Göğüs kanseri günümüzde erken evrede büsbütün tedavi edilebilmekte ve hastalık seyri güzelleşmektedir. Erken teşhis alan hastalarda “meme kollayıcı cerrahi” ile yalnızca kitle çıkarılmakta, koltuk altı lenf bezlerinin hepsinin alınmasına gerek olmamaktadır. Etraf dokuların ziyan görmediği bu operasyonun sonrasında kemoterapi tedavisi daha az sayıda hasta için gündeme gelmektedir. Donanımlı merkezlerde, tecrübeli takımlar tarafından yürütülen göğüs kanseri tedavisi son derece başarılı sonuçlar vermektedir. Hastalar hakikat tedavi planlaması ile iş ve sosyal ömürlerine kısa müddette geri dönebilmektedir.

Virüs telaşı ihmale yol açıyor

İngiltere’de yapılan bir araştırmada geçen yılın birebir ayına nazaran bu yıl hastaneye başvuran kanser hastalarında %60 azalma olduğu ortaya konulmaktadır. Türkiye’de hastanelere giden göğüs kanserli yeni hasta sayısı da azalmış durumdadır. Bu hastaların bir kısmı mamografi ve öbür tarama tetkiklerinin yapılamaması nedeniyle teşhis konulamayan gruptadır. Bir kısmı da kuşkulu bulgusu olmasına karşın virüs telaşıyla hastaneye başvurmayı erteleyen hastalardır.

Geciken hadiselerin oranı artıyor

Son periyotlarda doktora başvurarak göğüs kanseri tanısı alan hastalar ortasında lokal ileri evre ve metastatik göğüs kanserli hasta sayısının evvelki yıllara nazaran daha fazla oranda olduğu gözlemlenmektedir. 2014 yılında yayınlanan bir çalışmada, Türkiye’nin de içinde olduğu birtakım ülkelerde göğüs kanseri hastalarının teşhis ve tedavide ortalama 3 ay gecikme yaşadığı saptanmıştır. Pandemi periyodunda de hastaların hastaneye başvurma konusundaki erteleme ve gecikmelerin bu süreyi daha da artırmış olabileceği bilinmektedir.

1 ay bile çok kıymetli

Göğüs kanserinin kimi alt tipleri çok süratli büyüyebilmektedir. Bu hastalarda tedaviye 1 ay geç başlanması, hastalık seyrine ve kişinin ömür müddetine olumsuz tesir edebilmektedir. Bu nedenle yeni ortaya çıkan kitle, göğüs cildinde ya da ucunda içeri çöküklük, tek taraflı göğüs ucu akıntısı ve koltuk altında kitle üzere kuşkulu bulguları olan hastalar vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

Hastaneler gerekli tedbirleri alıyor

Hastanelerde yeni olağan sürecinde de hastaların sıhhati ve güvenliği için her türlü güvenlik tedbirleri alınarak hizmet verilmektedir. Maske kullanımı, sosyal uzaklık üzere kurallara uyularak, hastaların göğüs kanseri konusunda erken teşhis ve tedavi imkanlarından faydalanması hayati değer taşımaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.