Koronavirüs tedbirlerine çocukları dahil etmenin yolları

0 18

Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Anabilim Kısmı Lideri ile Pandemi Hastanesi Covid-19 Çocuk Kliniği Sorumlusu Doç. Dr. Velat Şen, çocukların maske takmasını özendirmek ve anne-baba ile evdeki erişkinlerde korona virüs saptandığı vakit neler yapılabileceği mevzularında değerli açıklamalarda bulundu.

“Solunum zahmetine neden olabilir”

2 ile 3 yaş devrindeki çocuklara maske takmalarını önermediklerini belirten Doç. Dr. Velat Şen, “Geçtiğimiz günlerde, Dünya Sağlık Örgütü çocuklarda maske kullanımı ile ilgili bir kadro tavsiyelerde bulundu. Tabi bu tavsiyeler ortasında 5 yaş altı çocuklarda maske takılmayabilir istikametinde bir görüş de vardı. Lakin bunu yanlış anlamamak gerekiyor. Zira bilhassa çocuklarımız anaokuluna yahut kreşe gidiyorlar ise, market, pazar alışverişi yahut alışveriş merkezlerine götürülüyorlarsa, bir biçimde toplu taşıma araçları üzere kalabalık ve riskli ortamlara götürülüyorlarsa 5 yaş altında da olsa kesinlikle maske takmasının özendirilmesi gerekmektedir. Fakat küçük çocuklarda bilhassa de bebeklerde birinci 2 ve 3 yaş içerisinde gerek teneffüs yollarının daha küçük ve dar olması gerekse bu yaş kümelerinde hava yolu hassaslığının olması ve gerekse de teneffüs derdine biraz daha hassas olması nedeniyle maske takmak biraz sakıncalı olabilir. Zira bu yaş kümesi çocuklar kustukları vakit boğulma riski ile karşı karşıya kalabilirler ve teneffüs badiresi geliştiği vakit biz onlardaki teneffüs zahmetini ve yüzündeki renk değişikliğini fark edemeyebiliriz. Bu nedenle birinci 2-3 yaş periyodunda maske takılmasını tavsiye etmiyoruz. Lakin bunu muhakkak unutmamak gerekiyor ki, korona virüsüne karşı şimdi bir aşı yahut ilaç geliştirilemedi. Bu nedenle bizim en kıymetli önlemimiz olan maske, sosyal uzaklık ile hijyen kurallarını uygulamamız en elzem vazife olarak bilmemizde fayda var” diye konuştu.

“Çocuklarınızı maske kullanması için özendirin”

Çocuklarda tüm yaş kümelerinde maske kullanımının özendirmemiz gerektiğini belirten Doç. Dr. Şen, “Küçük çocuklarda maske kullanımı özendirmek için onların sevdiği ve keyif alabilecekleri çizgi sinema karakterlerini içeren maskeler ülkemizde bol ölçüde üretilmektedir. Aslında ülkemizde maske külfeti da bulunmamaktadır, lakin maske kullanım sorunu bulunmaktadır. Şunu unutmamamız lazım, yaklaşan sonbahar ve kış ayları ile birlikte takacağımız maskeler hem çocuklarımızı korona virüse karşı hem de kış enfeksiyonlarına ve teneffüs yolu virüslerine karşı koruyacaktır. Bu nedenle küçük çocuklarımızın hastalığı az belirtili yahut belirtisiz geçireceğini düşünecek olursak gerek küçük çocuklarımızı korumak gerekse de çocuklarımızın etrafındaki erişkinleri korumak için kesinlikle maske takmayı özendirmemiz gerekiyor” dedi.

“Evde lavabo ile banyoların sık temizlenmesi gerekir”

Bilhassa anne-baba ve evdeki erişkinlerde korona virüs saptandığı vakit evde bulunan küçük çocukları müdafaaları gerektiğini belirten Doç. Dr. Şen, “Çocuklarımızı korurken kesinlikle odalarını başka tutmak, yemeklerini farklı bir biçimde yedirmek ve ortak kullanım alanları olan lavabo ile banyoların sık temizlenmesi gerekir. Mesken içerisinde küçük çocukların maske takması sıkıntı da olsa ve küçük çocuklarla yakın arada duracaklarsa ise kesinlikle maske takmaları gerekiyor. Mesken içerisinde de olsa anne ile babanın sosyal uzaklık kuralına kesinlikle uyması çocukların sıhhati açısından en kıymetli kuraldır. Anne ile babanın korona virüsü bulaştırıcılığı 14-21 gün olarak varsayarsak hem evdeki korona virüs müspet olan şahısların hem de çocukların maske takması gerekmektedir” diye konuştu.

“Herkesi maske takmaya özendirmemiz gerekiyor”

Son olarak vatandaşlara maske, sosyal uzaklık ve hijyen kurallarına uyma tavsiyesinde bulunan Doç. Dr. Şen açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Zaman ilerliyor, aşı ile ilgili olarak çok değerli gelişmeler duyuyoruz lakin aşının ortaya çıkması vakit alacaktır. Münasebetiyle aşı ve ilaç gelişene kadar bizim virüse karşı en kıymetli önlemimiz muhafazadır. Koronavirüsten korunmak için de maske, sosyal aralık ve hijyen ile sağlayabiliriz. Bu nedenle maske ve sosyal arayı birlikte kullandığımız vakit çok önemli oranda bir koruyuculuk olduğunu biliyoruz. Hasebiyle herkesi maske takmaya özendirmemiz gerekiyor.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.