Obezite, diyabet eğilimini artıyor

0 16

Diyabete yakalanan kişi sayısının gitgide arttığına vurgu yapan Dr. Erdoğmuş, fazla kilonun şekere davetiye çıkardığına da işaret etti. Diyabetin Tip 1 ve Tip 2 olarak ikiye ayrıldığını söz eden Erdoğmuş, Tip 1’in daha çok çocuklarda görüldüğünü, Tip 2 de toplumun neredeyse yüzde 50’si diyabet ve diyabete dönüşecek bireylerden oluştuğunu belirtti. 7 yıl öncesi araştırmaya nazaran toplumumuzda 7 bireyden 1’i tip 2 diyabet, 15 bireyden 1’i de diyabet öncesi saklı diyabet, 3 bireyden 1’i de obez.

Diyabet ve diyabete eğilimli olan hastalar toplumun yüzde 50’si. Neredeyse 2 bireyden 1’i diyabet ya da diyabete eğilimli olacağını belirten Uzm. Dr. Mehmet Erdoğmuş şunları söyledi: “Tip 1 daha çok çocuklarda görülen bir küme, genetik bir alt yapısı yok. Genelde koma ile birden ortaya çıkıyor. Genel olarak doğumdan 30 yaşına kadar görülebilir. Buna şeker ölçümlerinde rastlanmadığı için, evvelce teşhis etmek güç oluyor. Bu önlenebilir ya da geciktirilebilir bir diyabet tipi.”

Beyin şeker olmadan yapamaz

Beynin şeker olmadan hayati işlevlerini yerine getiremeyeceğine dikkat çeken Erdoğmuş, “Şeker beynin güç kaynağı, bunun için şekerin düşmemesi lazım. Kan şekerini yükselten kortizon, adrenalin üzere hormonlar var. Yemek yediğimizde de insülin devreye giriyor. Pankreasta depoda bulunuyor yemekle birlikte artıyor. Çok su içme, sık idrara çıkma, kilo kaybı, ağız kuruması üzere şikayetler olursa hasta bize geliyor. İdrarda da şeker yükselince şahıslar sık idrara çıkıyor. Yemek sonrası baş ağrıları da oluşabiliyor. Ailesinde şeker hastası olan bende de var mı korkusu ile geliyor. Kilo fazlası olanlar diyabete daha yakındır. Kan şekeri olağanda 100 mg/dl kıymetinin altında olması lazım, onun altında ise şeker hastalığı olma ihtimali azalıyor. 100-126 mg/dl ortasında çıkarsa açlık kan şekeri, o vakit yükleme testi dediğimiz bir test yapıyoruz. Bu testte, 75 gram şeker veriyoruz. Evvel açken bakıyoruz 2 saat sonra şekeri tekrar ölçüyoruz. 200 ve 200’ün üzerine çıktığı takdirde şeker hastası olduğuna karar vermiş oluyoruz” halinde konuştu.

Diyabet, kalp hastalığı da demek

Şeker tanısı konulan şahıslara uyguladıkları sistemlerle ilgili bilgi de veren Dr. Erdoğmuş, diyabetin artık kalp hastalığı ile muadil olduğuna da vurgu yaparak şunları söyledi: “Tanı koyulan şahısların, ülkü kilosuna gelmesi için diyet veriyoruz ve antrenman öneriyoruz. Bunlara, hayat şekli değişikliği diyoruz ve çalışma hayatına nazaran diyet öneriyoruz. Hastanın durumuna nazaran ilaç tedavisine başlıyoruz. Beslenme alışkanlığı konusunda uyarıyoruz. Öğünü 3’e ayırıyoruz. 3 ana öğün ve 3 orta öğün almasını öneriyoruz. Bunları yaptıktan sonra hastamızı kardiyoloji hekimine yönlendiriyoruz. Koroner arter hastalığı dediğimiz hastalık ve diyabet muadildir. Bu hastaları yılda 1 defa kalp hekimine gitmeleri gerekiyor.”

Diyabet, dinamik bir rahatsızlık

Dr. Erdoğmuş şöyle devam etti: “Tip 2 diyabet tanısı konduktan sonra bir de göz tabibine yönlendiriyoruz. Tip 2 yavaş seyreden bir hastalık olduğu için bu hastalık ortaya çıkmadan evvel kapalı diyabet, yani bozulmuş glikoz toleransı dediğimiz periyotlar var. Sinsi bir biçimde hastalıklara yol açabiliyor. Dinamik bir hastalık. Bu hastalık ortaya çıkmadan evvel göz damarlarında bir kanama yapmış mı diye bakılmalı. Tüm dünyada sonradan oluşan körlüklerin birinci sıradaki sebebi şeker hastalığıdır. Diyabet pıhtılaşma bozukluğuna da yol açarak ani felç oluşumuna da sebep olabiliyor. Yakınlarında kalıcı böbrek yetmezliği olan diyalize giren şahıslar var ise, bunların durumlarını çektikleri zorlukları görüyorlardır. Kalıcı böbrek yetmezliğine geçiş olmaması için bu hastaların yakın takipte ve denetimde olmaları gerekiyor. Diyabet kronik böbrek yetmezliği hastalığına da sebep olabiliyor. Diyabet hastalığının kansere eğilimi de arttırdığını biliyoruz. Birtakım kanserlerin oluşuma taban hazırlıyor. Kanser eğilimi de şeker hastaların da hayli fazla bunun da göz gerisi edilmemesi gerekiyor, bu nedenle kesinlikle denetim edilmeliler. Diyabeti denetim altına alırsanız birçok hastalığı denetim altına almış oluyorsunuz. Tüm dünyada ekstremite kayıplarında trafik kazası birinci sebepken, uzuv kayıplarında tip 2 diyabet 2nci sırada yer almaktadır.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.