Sabah yorgunluğunuzun sebebi burun tıkanıklığı olabilir

0 54

Kronik burun tıkanıklığı önemli sağlık sorunlarına yol açabileceğini belirten Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahi Mütehassısı Op.Dr.Bahadır Baykal, ikazlarda bulundu.

Kronik burun tıkanıklığına dikkat

Kronik burun tıkanıklığının uykusuzluk, yorgunluk ve uzun vadede kalp büyümesi üzere sorunlara neden olabileceğine dikkat çeken Baykal, birden fazla hengam burun tıkanıklığının ciddiye alınmadığını ve süreksiz tahlillerle halledilmeye çalışıldığını söyledi.

Soğuk algınlığı ve sinüzit üzere rahatsızlıkların oluşturduğu süreksiz mühlet burun tıkanıklığının sorun oluşturmayacağını belirten Baykal, “Burun iç kısım eğriliği yani deviasyon yada burun etlerinin büyümesi üzere nedenlerle oluşan kronik burun tıkanıklığı ise uzun periyotta oksijen zayıflığına neden olarak vücudu olumsuz tesirler. Akciğerlerimize yeteri kadar pak hava gitmeyince oksijen-karbondioksid değişimi etkilenir, kanımız dokulara eksik oksijen götürür ve devranla dokularda hasar gelişir. Kaliteli uyku uyuyamayan kişi de yorgunluk ve konsantrasyon güçlüğü gelişir, yüksek tansiyonu takiben kalp de ritm bozukluğu başlar ve bir müddet sonra kalp büyür.” sözlerini kullandı. baykal, kronik burun tıkanıklığının en değerli belirtilerinden birisinin de horlama olduğunu söyledi.

Tıkanıklığın nedeni reflü olabilir

Burun iç kısım eğriliği (deviasyon) ekseriyetle travma sonrası gelişen burun orta bölmesinin eğriliği durumudur. Gebelikte ana karnında bile, bebeğin dönme hareketleri esnasında burun travmaya maruz kalabileceğini belirten Baykal, “Doğum sırasında ve çocukluk periyodundaki darbelerde deviasyon gelişiminde rol oynar. Her deviasyon burun tıkanıklığına yol açmaz. Toplulukta burun eti olarak bilinen konka ismini verdiğimiz burun için yapıların şişmesi de hayli sık rastlanan kronik burun tıkanıklığı sebeplerindendir. Kadınlarda adet devirlerinde ve gebelikte yaşanan hormonal değişimlerde burun etlerinin şişmesine yol açar” dedi.

Kronik burun tıkanıklığının sebepleri arasında daima alerjilerin de olduğunu söyleyen Baykal, bilhassa alerjik tabana sahip hastalarda gelişen polip üzere yapıların burnu külliyen tıkayabileceğini belirtti. Burun tıkanıklığı burnu tahriş eden her türlü hususa (tütün dumanı gibi) karşı gelişen reaksiyon sonucu da oluşabiliyor. Olağandışı sebeplerden birisi de gastroözofajeal reflü illetidir (GERD) ki; tedavide kesinlikle mide asidinin genize kadar kaçması önlenmelidir.

Deviasyonda tek tahlilin ameliyat olduğunu belirten Baykal, kemik ve kıkırdak eğriliği düzeltildiğinde nefes sorununun da düzeleceğini söyledi. Sık tekrarlayan sinüzit ataklarında ise öncelikle ilaç tedavisi ile iltihap kurutulup, sonrasında deviasyon, konka bülloza üzere anatomik sorunlar ameliyatla düzeltilebiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.