Sistemli uyku düzgünleşme sürecini hızlandırıyor

0 42

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Fizyoloji Ana Bilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Öztürk, sanal ortamda düzenlenen ‘uyku ve sağlık’ bahisli söyleşide, sağlıklı bir uykunun, hastalıklardan uzak sağlıklı bir hayatın temel ögelerinden olduğunu söyledi.

Beyin sıhhati için gerekli

Bedenin doğal savunma sistemi olan bağışıklık sistemiyle uyku ortasında yakın bir alaka olduğunu anlatan Öztürk, “Birçok hastalığın önlenmesinde ve hasta olduktan sonra güzelleşme sürecinde güzel uyku çok değerli bir davranış halidir. Gündüz iş yoğunluğundan ötürü yıpranan ve toksit unsurların biriktiği beynin de tekrar temizlenmesi için sağlıklı bir uyku gerekli. Uyuduğumuz vakit beynimizde gündüz çalışmaya bağlı biriken unsurlar temizleniyor. Şayet nizamlı bir uyku uyumayıp bu unsurlar fazlalaşırsa Alzheimer hastalığı riskinin arttığını biliyoruz.” dedi.

Beden kendini yeniliyor

Öztürk, sağlıklı ve sistemli uykunun hastalık, yara ve ağrıların güzelleşmesinde kıymetli rol oynadığını lisana getirdi. Uyku sırasında bedenin kendini yenileme fonksiyonunun faal hale geldiğini vurgulayan Öztürk, şunları belirtti: “Büyüme hormonu derin uykuda salgılanıyor. Büyüme hormonu çocukluk periyodunda büyümeden sorumlu ancak erişkin yaşlarda bedenin yıpranan kesimlerinin tamiriyle ilgili bir hormon tıpkı vakitte. Ne kadar uykumuza dikkat edersek, yaralarımız, ağrılarımız ve hastalıklarımız o derece çabuk güzelleşebiliyor. “

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.