Tekrarlayan baş ağrıları sinüzitin habercisi olabilir

0 21

Tekrarlayan baş ağrılarında çoklukla migren ve beyin tümörlerinin yanında sinüzitin unutulduğunu belirten Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım, sinüslerin iltihaplanması sonucu burun tıkanıklığı, yüz ve baş ağrısı, koku almada azalma, sarı – yeşil burun akıntısı, geniz akıntısı, öksürük ve balgam olabileceğini söyledi.

Burun tıkanıklığının her vakit olmayabileceğini söyleyen Yıldırım, kimi sinüslerin tıkanması halinde tek belirtinin baş ağrısı olabileceğini belirtti.

Sinüzit neden olur

Burun içerisindeki yapısal nedenler örneğin sonradan oluşan burun eti, var olan burun etlerinin büyük olması, burun etlerinin hava ile şişmesi, kemik ve kıkırdak eğriliği sinüzite neden olur, bunlardan diğer üst teneffüs yolu enfeksiyonları, alerjik burun rahatsızlığı, uçak seyahatine bağlı basınç değişikliği ve geniz eti üzere nedenlere bağlı da sinüzit gelişebilir.

Sinüzit burun tıkanıklığı, baş ağrısı, yüzlerde dolgunluk ve basınç hissi, geniz akıntısı, öksürük, balgam, ağız kokusu, horlama, halsizlik ve yorgunluk yaparak hastaların ömür kalitesini tansiyon ve şeker hastalığına oranla daha fazla bozar.

Islak saç ile dışarı çıkmanın ya da duş sonrası saçları kurutmadan dışarı çıkmak, rüzgarlı havalar dış ortam ısısını bedene iletmede iletken rol oynayarak sinüzite neden olur.

Mukozadaki ödemin artması sonucu sinüslerin ağzının tıkanması ile sonuçlanır, sinüs içerisinde hapsolan hava ve sinüs sıvıları bakterilerinde tesiri ile enfekte olunca baş ağrısı, alın ve iki taraflı şakak ağrısı, dişlere, damağa ve buruna yayılan ağrı, geniz gerisi ağrısı, unutkanlık ve dalgınlık görülebilir.

Sinüzit tedavisi

Akut sinüzit medikal tedavi ile kronik sinüzit bilgisayar takviyeli endoskopik sinüs cerrahisi ile inançlı ve kolay bir formda tedavi edilir.

Sinüziti alternatif tedaviler ile tedavi etmeye kalkarken hayati riskler taşıyan tekniklerden uzak durulmalı. Halk ortasında sinüzite yeterli geleceği düşünülen kimi sistemler gırtlakta ödem yaparak hayati birtakım sonuçlara neden olabilir. Sinüzite yeterli geldiği düşünülen, bitkisel tedaviler de yan tesirleri nedeniyle çok riskli olabilir.

Sinüzitten korunmak için:

– Akut üst teneffüs yolu enfeksiyonları sırasında burnun deniz suyu ve spreyler ile açık tutularak burun ve sinüslerin tıkanması önlenmeli

– Burun alerjisi tedavisi yapılmalı

– Islak saç ile dışarı çıkılmamalı

– Başınızı rüzgardan koruyun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.