Menopoz esnasında kadın sağlığında nasıl değişimler olur?

0 57

Menopoz ile birlikte kadın ömrünün yeni bir periyodu başlar ve bu periyotla irtibatlı birtakım sağlık değişimleri laf bahsidir. Hayatınızın bu yeni devrinde sıhhatinizi korumak için, mümkün sağlık meselelerini bilmek ve riskleri minimuma indirmek biçimde hareket etmek değerlidir.

Menopoz sonrası sağlıkta nasıl değişimlerolur?

Kadının regl periyotlarının başlaması ile birlikte başlayan üreme çağı, tekrar vücudun yumurtlamayı bırakması, yani regl periyotlarının bitmesi ile sona erer. Kadınlarda orta yaşlarda girilen menopoz devri, vücuttaki hormonal değişimleri de beraberinde getirir. Menopoz, sağlık bilirkişileri tarafından üç aşamalı bir süreç olarak kıymetlendirilmektedir:
 

 • Menopoz Öncesi Devir (Perimenopoz): Kadınlar menopoza girmeden evvelki 8-10 yıl içerisinde, yumurtalıkların ürettiği östrojen hormonu seviyesi giderek azalır.
 • Menopoz Devri: Kadının regl periyotlarının bir yıl boyunca büsbütün durduğu devirdir.
 • Menopoz Sonrası Periyot (Postmenopoz): En az 12 aydır âdet kanaması görülmedikten sonraki periyot.

Bir kadın, ortalama 51 yaşında menopoz periyoduna girer. Ama, her kadının vücudu farklı olduğundan 40 ile 60 yaş aralığında bir mahalde menopoza girmeniz mümkündür. Kaç yaşında menopoza gireceğiniz, size hususî koşullara bağlıdır. Genetik faktörleri ya da geçirilen cerrahi operasyonlar üzere çeşitli faktörler, menopoza girme yaşınızı etkileyebilir. Lakin, menopoz bir kadının ömrünün olağan bir kesimidir.

Menopoz sonrası periyoda giriş yaptığınızda, giderek azalan östrojen hormonu seviyeleri artık düşük halde kalır. Bu süreçte, artık gebe kalmanız mümkün değildir ve adet kanamaları gerçekleşmez. Bir kadının menopoza girmesi ile birlikte, birtakım sağlık problemlerinin riski de üreme çağında olduğu periyoda nazaran daha ziyadedir:
 

 • Kemik Erimesi
 • Kalp Marazları
 • Depresyon üzere ruhsal meseleleri
 • Vajina sıhhatinde değişimler (Örn. Vajinal kuruluk)

Bu risklerde artış kelam konusu olduğunda, doktora yapılacak sistemli ziyaretler ve ömür koşullarının sağlıklı bir formda ayarlanması, risk faktörlerini azaltmanıza da yardımcı olacaktır.

Kemik Erimesi

Tıpta “osteoporoz” ve halk arasında kemik erimesi olarak bilinen bu durum, kemiklerin giderek incelmesine neden olur. Menopoz sonrası devirde, adet döngülerinin sona ermesi ile birlikte kemik yoğunluğunda bir değişim meydana gelebilir.

Kemik erimesi, kadınlarda umumiyetle menopoza girdikten sonraki birinci birkaç yıl içerisinde görülmektedir. Nedeni; vücutta azalan östrojen hormonu seviyeleridir. Bir kadın, 60 yaşına geldiğinde, kemik yoğunluğunda ortalama %25 orantısında azalma yaşayabilir.

Kemik erimesi ile birlikte; bilek, kalça ve omurgalarda görülen kemik çatlakları da daha yaygındır.

Kemik erimesini denetim altına almak ve önlemek için:

 • Sistemli olarak D vitamini takviyesi kullanmalı
 • Kalsiyum bedeli yüksek besinler tüketmeli (Gerekli durumlarda kalsiyum takviyesi kullanmalı)
 • Şahsa makul olarak hazırlanmış bir egzersiz rutini uygulanmalı
 • Güç üreten egzersizler tercih edilmeli
 • Sigara tasarrufu bırakılmalı
 • Alkol alımına dikkat edilmeli

Kimi durumlarda, östrojen terapisi üzere tıbbi tedaviler gerekebilir. Bununla ilgili olarak hekiminizle konuşarak malumat alabilirsiniz. Ama, hormon terapisi herkes için elverişli bir tedavi seçeneği değildir.

Kalp ve damar marazları

Menopoza girmek, direkt kalp illeti nedeni olmasa da, bir risk faktörü olduğu söylenebilir. Vücuttaki hormonal değişimlere bağlı olarak, menopoz sonrasında makûs kolesterol seviyeleri artış gösterebilir. Bilirkişiler, menopoz sonrası devirde her 3 kadından 1’inde kalp ve damar marazı geliştiğini belirtiyor.
Menopoza girdikten 10 yıl sonra, kadınlarda görülen kalp buhranı vakaları da artış göstermektedir. Bu nedenle, menopoz sonrası devirde sağlıklı ömür stili alışkanlıkları edinmek, kalp ve damar marazları riskini yönetmenize yardımcı olacak. Yapmanız gereken; sağlıklı ve istikrarlı bir beslenme programı uygulamak, nizamlı bir egzersiz rutinine sahip olmak ve sigara/alkol tasarrufundan kaçınmaktır.

Menopoz sonrası periyotta yaşanan başka rahatsızlıklar

Birtakım kadınlar, menopoza girdikten sonra, menopoz öncesi devirde yaşadığı belirtiler de ortadan kalkar. Lakin, bu belirtiler kimi kadınlarda devam emektedir. Pekala, menopoz sonrası devirde yaşanabilecek vesair rahatsızlıklar nelerdir?

 • Menopoza girildikten sonra birinci 1-2 yıl içerisinde sıcak basmaları devam edebilir.
 • Ruh hali değişimleri görülebilir. Depresyon riski artabilir. Ruh halinizde değişimler laf mevzusuysa, bir bilirkişiyle görüşerek destek alabilirsiniz.
 • Vajinal kuruluk, menopoz sonrası devirde yaygın olarak görülür. Cinsî sıhhati olumsuz etkileyebilen ve enfeksiyonlara neden olabilen vajinal kuruluğu azaltmak için, suda çözünebilir kayganlaştırıcılar kullanılabilir. Bu, cinsî ilgi sırasında yaşanan rahatsızlığı da azaltacaktır.

Vücudunuzda yaşanan bu tip değişimler hakkında hekiminizi bilgilendirerek, gerekli tedaviler hakkında malumat alabilir ve bir tedavi planlamasına gidebilirsiniz.

Hekim muayenesi

Menopoza girdikten sonraki periyotta de hekiminizi nizamlı olarak ziyaret etmeye devam edin. Yapılacak sistemli denetimler, bu süreçte yaşayabileceğiniz rahatsızlıkların önlenmesinde de size yardımcı olacaktır.

Menopoz sonrası periyotta hekiminizin uygulayabileceği testlerden kimileri

 • Kemik erimesi testi
 • Göğüs kanseri ve çeşitli kanser taramaları
 • Mamogram
 • Pelvik muayene
 • Üç yılda bir Pap Smear Tesi
 • Jinokolik testler
 • Aşı

Menopoz sonrası devirde vajinal kanama yaşanması durumunda, kesinlikle hekiminizi bilgilendirin. Bu durum, altta yatan önemli bir sağlık derdine işaret ediyor olabilir.

Umumî Sağlık Idaresi

Menopoz sonrası devirde, sıhhatinize dikkat etmeniz kıymetlidir.

Umum vücut sıhhatinizi korumak için, bu periyotta şunları uygulamalısınız:
 

 • Sağlıklı ve istikrarlı beslenin: Sağlıklı beslenmenizi sağlayacak besinler cihetinden istikrarlı bir beslenme programı oluşturun. Çokça tuz ve şeker tüketiminden kaçının. Bunlar, çoklukla işlenmiş besinlerde daha ağır olduğundan, işlenmiş besin tüketiminden kaçının. Menopoz ile birlikte, artık daha çokça D vitamini ve kalsiyuma muhtaçlık duyarsınız. Kalsiyum cihetinden güçlü besinler tüketmek ve D vitamini takviyeleri almak, bu süreçte umumi sağlık idaresi açısından yararlı olacaktır.

 

 • Egzersiz rutininizi koruyun: Güç egzersizleri yapmak ve sistemli bir egzersiz rutinine sahip olmak, sıhhatinizi korumak ve muhtemel risk faktörlerini azaltmak için son kademe kıymetlidir.

 

 • Hekim muayenelerini aksatmayın: Her yıl gerçekleştirdiğiniz hekim ziyaretlerine menopoz sonrası periyotta de devam edin. Yapılacak denetimler, muhtemel risk faktörlerini görmenize ve önlemenize yardımcı olabilir.

 

 • Bed alışkanlıklardan uzak durun: Menopoz sonrası devirde sigara içmeyin ve alkol tüketiminde ölçülü davranın.

Sonuç olarak;
Menopoz periyodunda, kalp damar illetleri ve kemik erimesi riski başta olmak üzere, kimi olumsuz sağlık koşullarının riski artış gösterir. Bu nedenle, hayatınızın her devrinde olduğu üzere, menopoz öncesi ve sonrası devirlerde de sağlıklı bir ömür biçimine sahip olmak son kademe kıymetlidir. Bu süreçte, hekim ziyaretleri ihmal edilmemeli, sağlıklı bir beslenme ve egzersiz stili, hayat usulüne dönüştürülmelidir. Tüm bunlar, uzun vadede pek çok riski azaltacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.