Aralıklı oruç sürecinde izlemeniz gereken 4 ipucu

0 18

Aralıklı oruç, kilo vermenin ve zindeliğe giden yolda ilerlemenin tesirli ve en tanınan yollarından biri. Aralıklı oruç nizamı, beden üzerinde tıpkı bir detoks üzere çalışıyor.

Aralıklı oruç, açlık kademesi ve yeme basamağı olmak üzere iki etaba ayrılır. Oruç devrinde, su dışında hiçbir şey yememeli yahut içmemelisiniz. Yeme kademesinde ise dikkat edilecek en büyük nokta çok yememek için sağlıklı ve doyurucu yiyecekler yemektir. Aralıklı oruç yeme devrinde ne yediğinize dikkat etmek gerekir. Yeme evresinde çok yemek yahut abur cubur yemek, bu yeme nizamını takip etmenin tüm gayesini ortadan kaldırabilir.

Aralıklı oruç: Yemeniz gereken sağlıklı besinler

Birinci olarak, oruç devrinde asla kendinizi aç bırakmamanız gerektiğini bilin. Bedeniniz bir şeyi yemek için can attığında orucu bozabilirsiniz. Bu yeme sistemi ile başladığınızda, oruç kademesi bedeninize uygun olduğu sürece geçerlidir.

Açlık basamağı başlangıçta 8, 10 yahut 12 saat olabilir. Yeme tertibine alıştıktan sonra, oruç etabı uzatılabilir. Ayrıyeten ne yediğinize dikkat etmek de hayli kıymetlidir. Aralıklı oruç yeme basamağında yalnızca sağlıklı yiyecekler yemek kıymetlidir.

Ne yediğiniz ve yeme formunuz, aralıklı oruç tutmanın sizin için ne kadar işe yarayacağını belirleyecektir. Tertipli idmanın, rutininizin bir modülü olduğundan emin olun. Idman yapmak daha güçlü, daha çevik ve fit olmanıza yardımcı olacaktır. Sırt ağrısı, diz ağrısı ve boyun ağrısını uzak tutacak ve kilo vermenize de yardımcı olacaktır.

1. Yeme etabında, diyetiniz ülkü olarak çoğunlukla mesken üretimi yiyecekleri içermelidir.

2. Bol ölçüde taze meyve ve zerzevat, tam tahıllar, kabuklu yemişler ve tohumlar, mercimek ve baklagiller ve öbür sağlıklı yağ, protein, karbonhidrat ve lif kaynakları diyetinizin bir kesimi olmalıdır.

3. Porsiyon denetimi uygulayın ve yüzde 80 doyana kadar yiyin. Kendinizi aç bırakmayın. Orucunuzu bozmayı gerektirse bile acıktığınızda kendinizi besleyici yiyeceklerle doyurun.

4. Fındık üzere yağlı tohumlar, sağlıklı yiyecekler üzerine atıştırmalıklar, mevsim meyveleri ve sebzelerle beslenin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.