Daha düzgün sindirim ve uyku için akşam yemeğinde yapmanız gereken 4 değişiklik

0 33

Akşam yemeklerini daha erken saatte ve hafif bir öğün ile geçirmenin zayıflamada tesirli olabileceğini hepimiz duymuşuzdur. Bu kısmen doğrudur ve yalnızca kilo vermek değil, hafif akşam yemeklerinin öbür yararları da vardır. Sindirim ve metabolizmanız için uygundur ve ayrıyeten kilo vermenize de yardımcı olabilir. Akşam yemeklerinde ağır, karbonhidrat yüklü öğünler, bedeninizi yüksek alarm durumunda bırakabilir ve bu da bedenin sirkadiyen ritmini bozabilir. Bedeninizin yiyecekleri sindirmek için daha fazla çalışmasına neden olur, tartı ve şişkinlik hissi verir.

Kilo vermek, sindirimi yahut uyku tertibinizi güzelleştirmek istiyorsanız yalnızca ne yediğiniz değil ne vakit yediğiniz de değerlidir.

İşte zayıflamak ve başka sağlık faydaları için akşam yemeğinizde yapmanız gereken değişiklikler

Hafif bir yemek yiyin

Porsiyon takibini hiçbir vakit bırakmayın. Bunu takip etmek için daha küçük tabaklar kullanabilirsiniz. Aslında, daha küçük tabaklar kullanmak, kilo vermek istiyorsanız tüm öğünlerinizde yapmanız gereken bir şeydir. Porsiyon denetimi uyguladığınız sürece, kısıtlayıcı bir diyet izliyor olsanız bile en sevdiğiniz yiyecekleri yeme talihi bulabilirsiniz.

Yüzde 80 doyana kadar yiyin

Bilhassa akşam yemeklerinden tam olarak doymadan kalkmaya çalışın. Yemeğinizi yerken asla kendinizi aç bırakmayın lakin birebir vakitte tıka basa da yemeyin. Bilhassa akşam yemeğinde fazla yemeyin ve kendinizi tam olarak doyurmayın. Bu kilo alımına, sindirim sorunlarına ve geceleri yetersiz uykuya neden olabilir.

En az iki saat boşluk bırakın

Akşam yemeğinizi yedikten çabucak sonra yatmaktan ve uyumaktan kaçının. Akşam yemeğinizle yatma saatiniz ortasında en az iki saat boşluk olmalıdır. Bu biçimde bedeninize yiyecekleri sindirmesi ve yatarken kendini güzel hissetmesi için vakit verirsiniz. Ayrıyeten kilo verme amaçlarınıza de yardımcı olabilir.

Gece yarısı istekleri

Erken ve hafif akşam yemekleri yemek, uygulamaya başladığınız birinci birkaç hafta için gece yarısı isteklerinden çok yüksek bir artış yaratabilir. Gece yarısı her vakit daha sağlıklı atıştırmalık seçeneklerine uzanın; birkaç fındıklı ılık bir fincan süt, işlenmemiş kuruyemiş…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.