En yaygın 3 besin eksikliği

0 36

Sağlık için tüm besin öğeleri çok kıymetlidir.

Birçoklarını istikrarlı bir diyetle almak mümkün olsa da, tipik Batı diyeti birkaç çok kıymetli besin unsuru bakımından eksiklik çekmemize neden olabilir.

İşte, inanılmaz derecede yaygın olan 3 besin eksikliği.

Demir eksikliği

Demir, temel bir mineraldir. Kırmızı kan hücrelerinin büyük bir bileşenidir. Demir eksikliği, dünyadaki en yaygın besin eksikliklerinden biridir ve dünya genelindeki insanların yüzde 25’inden fazlasını tesirler. Okul öncesi çocuklarda bu sayı yüzde 47’ye çıkmaktadır. Demir açısından güçlü yahut demir destekli yiyecekler verilmedikçe, büyük olasılıkla demir eksikliği yaşanır.

Adet gören kadınların yaklaşık yüzde 30’u aylık kan kaybından ötürü ve genç gebe kadınların yüzde 42’si demir eksikliği çekebilir. Ayrıyeten, vejeteryanlar ve veganlar, bitki bazlı demir tükettiklerinden, eksiklik riskleri daha yüksektir.

Demir eksikliğinin en yaygın sonucu, kırmızı kan hücrelerinizin sayısının ve kanınızın oksijen taşıma kabiliyetinin düştüğü anemi durumudur. Belirtiler ekseriyetle yorgunluk, halsizlik, zayıflamış bağışıklık sistemi ve bozulmuş beyin işlevidir.

Hakikaten gereksiniminiz olmadıkça asla demir desteği yapmamalısınız. Çok fazla demir çok ziyanlı olabilir. Bilhassa C vitamini, demir emilimini artırabilir. Demir açısından güçlü yiyeceklerin yanı sıra portakal, lahana ve dolmalık biber üzere C vitamini açısından varlıklı yiyecekler yemek, demir emiliminizi en üst seviyeye çıkarmanıza yardımcı olabilir.

İyot eksikliği

İyot, olağan tiroid işlevi ve tiroid hormonlarının üretimi için gerekli bir mineraldir. Tiroid hormonları, büyüme, beyin gelişimi ve kemik sıhhati üzere birçok bedensel süreçte rol oynar. Metabolizma suratınızı da düzenlerler.

İyot eksikliği, dünya nüfusunun yaklaşık üçte birini etkileyen en yaygın besin eksikliklerinden biridir. İyot eksikliğinin en yaygın semptomu, guatr olarak da bilinen genişlemiş tiroid bezidir. Ayrıyeten kalp atış suratında artışa, nefes darlığına ve kilo alımına neden olabilir. Şiddetli iyot eksikliği, bilhassa çocuklarda zeka geriliği ve gelişimsel anormallikler üzere önemli ziyanla yol açabilir.

İyot çoğunlukla toprakta ve okyanus suyunda bulunduğundan, iyot bakımından yoksul toprak, düşük iyotlu yiyeceklere neden olur. Birtakım ülkeler, sofra tuzunun iyotla zenginleştirilmesini mecburî kılar ve bu, eksikliklerin görülme sıklığını muvaffakiyetle azaltır. Tuzun iyotla zenginleştirilmesi uygulaması ülkemizde de yapılmaktadır.

D vitamini eksikliği

D vitamini, bedeninizde steroid hormon üzere fonksiyon gören, yağda çözünen bir vitamindir. Bedeninizdeki çabucak hemen her hücrede D vitamini için bir reseptör vardır.

D vitamini, güneş ışığına maruz kaldığınızda cildinizdeki kolesterolden üretilir. Toplumun neredeyse yarısı D vitamini eksikliği çekmektedir. Bu oran, ciltleri güneş ışığına reaksiyon olarak daha az D vitamini ürettiği için yaşlı yetişkinlerde yüzde 74’e ve koyu ciltli şahıslarda yüzde 82’ye yükselir.

D vitamini eksikliği, semptomları hafif olduğundan ve yıllarca yahut on yıllarca gelişebileceğinden ekseriyetle besbelli değildir. D vitamini eksikliği olan yetişkinler, kas güçsüzlüğü, kemik kaybı ve kırık riski yaşayabilir. Çocuklarda büyüme gecikmelerine ve yumuşak kemiklere (raşitizm) neden olabilir. Ayrıyeten, D vitamini eksikliği, bağışıklık işlevinin azalmasında ve kanser riskinin artmasında rol oynayabilir. Yalnızca diyetle kâfi ölçüde D vitamini almak zordur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.