Eylül ayında hangi meyveler ve sebzeler tüketmeli

0 19

Yaz mevsimi sona erdi ve artık güneşe yavaş yavaş veda edyoruz. Ufukta sonbaharın görünmesiyle birlikte, ortalarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda lezzetli eser de kendini göstermeye başladı.

Sonbahar geldiğinde yapraklar renk değiştirmeye başlar ve çok sayıda turuncu renkli eser için en ağır dönemdir. Ve bu parlak renkli meyve ve sebzeler, A vitamininin antioksidan bir formu olan beta-karoten içerir. Birden fazla kişi A vitaminini gereğince alamaz, bu yüzden artık, A vitamini düzeylerini tamamlamak için kusursuz bir zaman!

Eylül ayı meyve ve zerzevatları

Sebzeler

Pazı, karnabahar, beyaz lahana, salatalık, hindiba, soğan, fasulye, mantar, marul, patlıcan, ısırgan otu, patates, domates, dolmalık biber, turp, roka, arpacık soğanı, kabak, balkabağı, adaçayı.

Meyveler

Havuç, incir, armut, elma, kavun, yaban mersini, böğürtlen, yenidünya, armut, erik, şeftali, nektarin, üzüm.

Adaçayı vakti

Eylül ayı ekseriyetle elma cömertliğiyle tanınan bir aydır lakin dolmalık biber ve adaçayı üzere şahane besinler de bu ayda tepe yapar.

Bir fincan doğranmış dolmalık biber 30 kalori, 3 gram lif ve günlük önerilen C vitamini dozunun yüzde 200’ünü içerir. Ayrıyeten önerilen günlük A, K ve B6 vitamini ölçüsünün en az yüzde 10’unu içerir. Daha da düzgünü, kırmızı biberler yeşil biberlerden daha fazla beta-karoten içerir ve birebir vakitte E vitamini için daha yüksek bir kaynaktır.

Adaçayı da Eylül ayının bir diğer mükemmelidir. Bu çok yıllık bitki Akdeniz’e mahsustur. Bir çorba kaşığı taze adaçayı yalnızca 6 kalori içerir ve A vitamini, kalsiyum, demir ve potasyum bakımından zengindir.

Alışveriş ipucu: Güçlü aroması ve parlak rengi olan taze adaçayı seçin. Saklamak için bir kağıt havluya sarın ve yaklaşık 4-5 gün tekrar kapatılabilir plastik bir torbaya koyun.

Yeşil fasulyeler de Eylül ayında tüketilmek için ülküdür. Bir fincan kadar çiğ yeşil fasulye yaklaşık 30 kalori ve önerilen günlük lif ölçüsünün yüzde 15’ini içerir. Yeşil fasulye birebir vakitte güçlü bir K ve C vitamini kaynağıdır ve günlük önerilen A vitamini, folat ve manganez ölçüsünün en az yüzde 10’una sahiptir.

Alışveriş ipucu: Yeşil fasulyeleri seçerken, parlak renkli olan ve kahverengi lekeleri olmayan ince fasulyeleri seçin. Konuta döndüğünüzde plastik bir torbaya koyun ve sıkıca sarın, akabinde bir hafta kadar buzdolabında saklayabilirsiniz.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.