Kaliteli uyku için 12 besin

0 16

Uyku bir lüks değil, bir gereksinimdir. Bu nedenle uygun ve sağlıklı bir hayatın anahtarı tertipli uykudan geçiyor. Uyku, epey karmaşık ve sistemi hala net olarak çözülememiş bir durum. Uyku zamanlamasının, müddetinin ve yoğunluğunun belirlenmesinde birçok etken bulunuyor. Uyku sistemi üzerindeki temel faktörlerden biri de kuşkusuz beslenme. Bilhassa pandemi sürecinin yaşandığı bu periyotta gerilim ve kaygı seviyesinin artması, beslenme tertibinin bozulması üzere durumlar uyku bozukluklarına neden olmaktadır.

Uykusuzluk kilo artışına sebep oluyor

“Uyku ve beslenme ortasında birbirini etkileyen karşılıklı bir bağlantı var” diyen Diyetisyen Emel Terzioğlu Arslan, “Yani uyku sisteminin bozulması sağlıklı beslenme tertibini olumsuz tarafta etkilerken tüketilen birtakım besinler de uyku kalitesini azaltmaktadır. Örneğin, gece geç saatlerde uyumanın fast food tüketimini artırdığına, zerzevat tüketimini azalttığına ve düşük fizikî aktiviteye neden olduğuna dair yapılan çalışmalar mevcuttur. Ayrıyeten kronikleşmiş uykusuzluğun besin alımını artırdığı ve buna bağlı olarak beden yükünün arttığı yapılan kimi çalışmalarda gösterilmiştir. Buna karşılık tükettiğimiz kimi besinlerle de uyku kalitemizi artırabilir ya da bozabiliriz. Bilhassa akşam yemeğinde sindirimi sıkıntı yiyecekler, kızartmalar, yağ ve şeker içeriği yüksek besinler tüketmek ve uyku saatine yakın vakitlerde kafein içeriği yüksek çay, kahve, kola üzere içecekleri tüketmek hem uykuya geçişi zorlaştıracak hem de uyku kalitesini azaltacaktır” biçiminde konuştu.

Uyumadan 2 saat evvel besin alımı kesilmeli

Uykuya geçişi kolaylaştırmak için birinci yapmamız gereken şeylerden biri ise uyumadan en az 2 saat evvel besin alımının kesilmesidir. Bunun yanın da kafein içermeyen bitki çayları da uykuya geçiş konusunda kıymetli bir yardımcıdır. Bilhassa passiflora bitkisinin çayının uykusuzluk üzerine hafif seviyede olumlu tesirleri olduğunu gösteren çalışmalar da bulunmaktadır.

Uyku kalitesini artıran besinler

Uyku kalitesini artıran besinlerin ortak özelliği triptofan amino asidinden güçlü olmaları. Triptofan seratonin hormonunun üretimini artırırken seratonin de mealtonin hormonunu dayanaklar. Melatonin bedenin gece ve gündüz farklılıklarına ahenk sağlamasında misyon alır. Yani hava karardığında uykumuzun gelmesini, aydınlandığında da uyanmamızı sağlar. Hasebiyle triptofan içeriği yüksek olan besinler uyku kalitesini artırır. Ayrıyeten yatmadan evvel kurubaklagiller, yağlı tohumlar, koyu yeşil yapraklı sebzeler üzere magnezyum içeriği yüksek olan besinleri tüketmek uyku kalitesini müspet tarafta etkilemektedir. Uykuya geçişi kolaylaştıran besinleri aşağıdaki üzere sıralayabiliriz.

– Muz

– Kayısı

– Elma

– Ispanak

– Tatlı patates

– Badem

– Keten tohumu

– Süt

– Yoğurt

– Kefir

– Kurubaklagiller

– Kafeinsiz bitki çayları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.