Kilo almaya ve bedende iltihaplanmaya neden olan 4 besin

0 21

Enflamasyon (iltihaplanma), bizi enfeksiyon yahut yaralanmalardan korumak için bedende meydana gelen doğal bir yansıdır. Lakin beden kronik olarak iltihaplandığında önemli sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Gerçek yiyecekleri yemek, bedeninizin enflamatuar reaksiyonunu direktörün ve kendinizi sağlıklı tutmanın anahtarıdır, fakat bunu yaparken yanlış yiyeceklerden uzak durmak da değerlidir.

Akut iltihaplanma, bedeni koruyan ve güzelleşmeyi sağlayan cinstir. Kronik iltihaplanma ise bağışıklık sisteminin uzun bir müddet boyunca çok fazla istenmeyen unsur tarafından çok yüklenmesidir. Bu unsurlara daima maruz kalmak, bedeninizi uzun vadeli bir savunma durumuna sokar ve bu da sonunda astımdan kalp hastalığına ve kansere kadar bir dizi sağlık sorununa neden olabilir. Dahası, kronik olarak iltihaplanma kilo alımına ve obeziteye neden olabilir.

Kimi besin cinsleri kronik iltihaplanmaya neden olabilir ve onlardan uzak durmak bedeninizi yeterli durumda tutmanıza yardımcı olabilir.

İşte kilo almaya ve bedende iltihaplanmaya neden olan 4 besin.

Rafine bitkisel yağ

Tüm yağlar eşit değildir. Soya fasulyesi yağı ve kanola yağı üzere bitkisel yağların yüksek omega 6 yağ içeriği nedeniyle kronik iltihaplanmaya neden olduğu düşünülmektedir. Omega 6 yağları, omega 3 ve omega 9 yağları ile istikrarsız olarak tüketildiğinde kalp hastalığı, karaciğer hastalığı, irritabl bağırsak sendromu (IBS) ve obezite ile temaslı tahrip edici inflamasyona neden olur.

Bitkisel yağlardan elde edilen omega 6 yağları çoklukla paketlenmiş besinlerde saklanır. Inançlı bir tüketim için genel olarak tüm bitkisel yağlarda, etiketleri denetim edin.

İşlenmiş karbonhidratlar

Sağlıklı beslenme ile ilgileniyorsanız, düşük karbonhidratlı diyetin birtakım yararlarını duymuşsunuzdur. Karbonhidratlar doğal olarak sizin için makûs değildir, lakin beyaz ekmek ve makarna üzere işlenmiş karbonhidratlar iltihabı tetikleyebilir.

Rafine karbonhidratlar, liflerinin birçoklarını kaybetmiş olma eğilimindedir. Lif, şekerin kan sirkülasyonuna emilimini yavaşlatan ve bağırsaktaki probiyotik bakterileri besleyerek bağışıklığı artıran kıymetli bir besindir. Lif olmadan, işlenmiş karbonhidratlar kan şekerinin yükselmesine neden olur ve bu da iltihabı artırır. Birtakım araştırmalar, beyaz ekmek üzere işlenmiş karbonhidrat yemenin IBS ve obezite üzere durumlara neden olabilecek iltihaplı bakterilerin büyümesini teşvik ettiğini göstermektedir.

Rafine şeker

Şeker, sıhhatinizi sabote etmek kelam konusu olduğunda ekseriyetle en çok konuşulan hatalılardan biridir ve iltihaplanmada da durum farklı değildir. Rafine şeker içeriği yüksek yiyecekler ve yüksek fruktozlu mısır şurubu üzere bileşenler hastalığa neden olan iltihabı tetikleyebilir. Çalışmalar, rafine şeker içeriği yüksek bir diyetin obezite, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, karaciğer yağlanması ve daha fazlasının inflamatuar belirtilerini artırabileceğini göstermiştir.

Meyve ve sebzelerdeki az ölçüde doğal şeker iltihabı tetiklemez, lakin gazlı içecekler ve meyve suları, tahıllar, şekerlemeler, hamur işleri ve daha fazlası üzere şekerli besinlerden uzak durun.

Alkol

Fazla alkol tüketmenin önemli sonuçları olabilir. Çok alkol alımı bağırsak ve karaciğer sıhhatinizle ilgili iltihaplanmaya neden olabilir. Çalışmalar, çok fazla alkol tüketmenin enflamatuar belirteçleri artırdığını ve hatta bağırsak astarınızın kolondan kan dolanımına toksinleri sızdırarak bir dizi sağlık sorununa neden olduğu “sızdıran bağırsak” denen bir duruma neden olabileceğini göstermiştir.

Alkol tüketimine bağlı iltihaplanmayı önlemek için, büsbütün bırakın.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.