Matcha çayını keşfedin

0 39

Matcha çayı, özel bir yeşil çay çeşididir. Matcha çayı, tüm yaprağın tüketildiği tek çay cinsidir ve büyük bir itinayla toplanan en kaliteli yapraklardan yapıldığı için yeşil çayın sağlık yararlarını öbür formlardan daha fazla sunar. Eşsiz, hoş ve varlıklı aromalı bir içecek olan matcha çayı, birden fazla beşere huzur hissi verir.

Matcha çayı için öbür yeşil çay formlarının tersine, çay bitkileri hasattan üç hafta evvel ağır gölge bezleriyle kaplanır. Bu, bitkinin daha yeterli dokuya sahip daha büyük, daha ince yapraklar geliştirmesini sağlar. Hasat elle yapılır ve en kaliteli matcha için yalnızca en küçük yapraklar seçilir. Rastgele bir fermantasyona mani olmak için yapraklar kısa bir mühlet buharda pişirilir, akabinde kurutulur ve soğuk depolama için balyalara paketlenir. Ortalama altı ay sonra çayın lezzeti ülkü hale gelir.

Matcha çayının yararları

Birçok mineral ve vitamin (A, B-kompleksi, C, E ve K vitaminleri) sağlamanın yanı sıra, matcha çayı kateşin polifenolleri (yüksek antioksidan aktiviteye sahip bileşikler) bakımından zengindir. Bu bileşikler birçok kansere karşı müdafaa sağlar, kardiyovasküler hastalıkları önlemeye ve yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olur.

Ayrıyeten kandaki ziyanlı kolesterolü azaltır, kan şekeri düzeylerini düzenler, yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur ve bedenin birçok toksine karşı direncini arttırır. Matcha çayındaki en değerli polifenol, birçok tıbbi çalışmanın konusu olan EGCG’dir (epigallo-kateşin gallat). Matcha çayı değerli ölçüde diyet lifi içerir ve neredeyse hiç kalorisi yoktur.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.