Obezite bütüncül olarak ele alınmalı

0 33

Dünya Sağlık Örgütü bilgilerine nazaran; dünya çapında yaklaşık 2 milyar çok kilolu insan bulunuyor. 2 milyar çok kilolu beşerden yaklaşık 650 milyonunun obezite olduğu biliniyor ve yetkililer 2025 yılına kadar 1 milyardan fazla obezite insan olacağını bildiriyor.

Obezite sorununun artmasındaki esas neden güç tüketimine oranla güç alımındaki fazlalık olarak rapor ediliyor. Fakat atlanılmaması gereken en değerli mevzulardan biri; obezitede asıl sorun yalnızca fazla kilo durumu değil, kalp damar rahatsızlıkları, omurga sorunları, diyabet, teneffüs yolu rahatsızlıkları, ruhsal sorunlar üzere birçok sağlık sorunlarına da davetiye çıkarması. Bu yüzden uzmanlar bu mevzuyu yalnızca tek kilo ile ilgili tahlil önerisi sunmak yerine bütüncül olarak ele alınmasını savunuyor.

Bütüncül olarak ele alınmalı

Fizikî Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Serap Latif Raif, obeziteyi yenmenin kurallara bağlı olarak kolay olabileceğini belirtti. Raif, “Birinci kural kararlılık, ikinci kural hareketlilik, üçüncü kural ise sağlıklı beslenmek. Bu yüzden bu kararlar birbirleriyle ilişkili. O yüzden bu hususta rehabilitasyon sürecini öneriyoruz. Hem daha tesirli hem de daha sağlıklı. Zira kilo ile birlikte gelişen sağlık sorunları de ele alınıyor. Antrenman alınan güç ölçüsünün yanında çıkan güç ölçüsünü da azaltır. Antrenman diyet ile birleştirildiğinde ise yağ kaybını arttırmakta ve yağsız kütleyi korumaktadır. Böylelikle başarılı bir halde kilo kontrolüde sağlanıyor. Aslında bir kamp süreci üzere tanımlayabiliriz. Hem kilo denetimi sağlanıyor hem de oluşan başka sağlık sorunlarına eş vakitli olarak bakılırken tedavi süreci başlıyor.” sözlerini kullandı.

En kıymetli etken hareketsiz ömür

Türkiye’nin son yıllardaki artışla, obezitede; kadınlarda ve gençlerde Avrupa birincisi olduğuna dikkat çeken Raif, hareketsiz hayat stilinin obezite gelişiminde en kıymetli etken olduğunu lisana getirdi. Yapılan son araştırmalardan bahseden Raif, “TV, bilgisayar ve akıllı telefonlar nedeniyle ekran başında günde 1 saatten az oturanların kilosunu koruyabildiğini, 4 saatten fazla oturanların ise kilosunu koruyamadığını göstermektedir. Bu durum kas ve iskelet sistemini de olumsuz etkiliyor. Bu durum bilhassa yük taşıyan eklemler olan diz, kalça ve ayak eklemlerini daha çok tesirler. Yürüme sorunlarına neden olur zira yürüme esnasında olağana nazaran 3 kat koşma ve merdiven çıkma esnasında eklemlere 6-10 kat daha fazla yük biner. Obezite devam ettikçe yapısal bozukluklar oluşur. Omurgadaki disk yapılarını etkileyerek ve omurilik kanalında daralmaya neden olarak bel ve sırt ağrılarına ve daha birçok soruna sebebiyet veriyor. ‘Hayat harekettir’ her vakit sloganımız bu olmalıki sağlıklı ömrü ön planda tutalım.” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.