Osteoporoz diyeti: Kaçırmamanız gereken 5 temel besin

0 16

Osteoporoz, kemikleri etkileyen bir sağlık sorunudur. Osteoporoz durumunda kemikler zayıflar ve kırılgan hale gelir. Kimi durumlarda kemikler o kadar kırılgan hale gelebilir ki, düşmek ve hatta hapşırmak bile kırılmaya neden olabilir. Osteoporoz kırık riskini artırır ve günlük ömrü derinden tesirler.

Kâfi ve istikrarlı bir diyet, sağlıklı kemiklerin korunmasında değerli bir rol oynar. Çeşitli besinler kemik sıhhatini artırabilir ve hastalığın önlenmesine yardımcı olur. Osteoporozdan muzdaripseniz sağlıklı kilonuzu korumak da değerlidir. Istikrarlı bir diyet, sağlıklı kilonuzu korumanıza da yardımcı olabilir. İşte osteoporozlu şahısların takip edebileceği birtakım diyet ipuçları.

Kaçırmamanız gereken kıymetli besinler

Kalsiyum

Sağlıklı kemikler için kalsiyum epey değerlidir. Sağlıklı kemik ve dişlerin gelişmesi için çocukluk devrinden itibaren kâfi ölçüde kalsiyum tüketilmesi önerilir. Süt eserleri ekseriyetle kalsiyum bakımından yüksektir.

D vitamini

Kalsiyumun düzgün çalışması için D vitamini hayati bir rol oynar. Güneş ışığı vitamini olarak da bilinen D vitamini, tüketilen diyetten kalsiyumun emilmesi için gereklidir. Bedeniniz güneş ışığına maruz kaldığında D vitamini üretir. Mantar, yağlı balıklar ve yumurta sarısı üzere çeşitli yiyecekler, D vitamini için kimi besin kaynaklarıdır.

Protein

Protein, diyetinizin değerli bir kesimi olmalıdır. Dokularınız ve kaslarınız için çok kıymetlidir. Araştırmalar, düşük protein alımının daha yüksek kırık riski ile irtibatlı olduğunu göstermektedir. Protein, sağlıklı bir kilonun korunmasına yardımcı olarak kırılma riskini azaltır.

C vitamini

C vitamini, bağışıklığı güçlendirmesiyle bilinir. Kalsiyum emiliminde de rol oynar. D vitamini ile birleştirildiğinde daha yeterli emilim sağlayabilir. Uygun bir C vitamini dozu için diyetinize turunçgiller ekleyebilirsiniz.

Çinko

Araştırmalara nazaran, düşük çinko alımı makûs kemik sıhhati ile alakalıdır. Sağlıklı kemiklerin korunmasına yardımcı olabilecek kimi çinko açısından varlıklı besinler fasulye, fındık, deniz eserleri, tam tahıllar ve süt eserleridir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.